Bilder från Kolningsån

Bad i ån

Naturskyddsföreningen i Falubygden tar nu ett sommaruppehåll i sina aktiviteter. Här på webbsidan passar vi på att bjuda på ett gäng härliga bilder från Kolningsån.

I Kolningsån, tre mil norr om Falun, finns en av Falu kommuns få kvarvarande strömvattensträckor. När Enviken Elkraft ville bygga ett nytt kraftverk i ån arbetade Naturskyddsföreningen aktivt med att försöka rädda forsarna. Ett kraftverksbygge skulle bl a ha hotat beståndet av harr som finns i ån. Exploateringsplanerna stoppades av miljödomstolen, med motiveringen att den ekonomiska nyttan inte kunde uppväga skadorna på miljön.

Kretsen gjorde en utflykt till Kolningsån i samband med Naturnatten, Naturskyddsföreningens egen natt mellan 5-6 juni. Fotona är tagna vid det tillfället.

Första aktivitet efter sommaruppehållet blir lieslåtter på föreningens äng i Sågsbo (Bjursås) lördag 7 augusti.

Strand ovanför kvarnen

Korvgrillning

Fors3

Fors2

Tidigare vadmalsstamp

Barkbåtar

Barn med håvar

(alla foton Bernt Lindberg)