Rädda havets liv – välj rätt fisk och skaldjur

fiskvag_420

Upptakt inför Miljövänliga veckan, 27 augusti i Gävle.

Vi fiskar för mycket. Om vi fortsätter att fiska som vi gör nu, kommer vi i värsta fall inte ha någon fisk kvar i havet år 2048. Under Miljövänliga Veckan, i år 1-9 oktober, vill vi berätta om läget för fisken och vilka fiskar som är okej att äta. Men också att vi som konsumenter kan påverka situationen genom att låta bli att äta vissa arter.

Mer info om  Miljövänliga Veckan 2011: Fisk och skaldjur

Varmt välkommen på upptakt, Bönans bygdegård vid Gävlekusten, lördag 27/8 kl 10-16. Seminariet är gratis för föreningens medlemmar.

Anmälan: kansli.dalarna@naturskyddsforeningen.se

Vill du vara med i en grupp i Falun som diskuterar den mat vi äter? Gruppen kan vara aktiv under Miljövänliga veckan men också under Bondens marknad i september. Hör av dig till styrelsen om du vill vara med.